nuManaGa.com

Atatürk ve Etnografya Müzesi / Denizli

  Kurtuluş mücadelesi verdiğimiz dönemde kullanılan kamalar, kılıçlar, ateşli silahlar; Denizli halkının yaşayış tarzını anlatan figürler, heykeller, araçlar, gereçler; Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli ziyareti sırasında kaldığı oda ve bu tarihte yapılan yazışmalar, Denizli sancağı… Denizli’nin kültürüne, Denizlililerin yaşam tarzına, Denizli mimarisine ait birçok örnek Atatürk ve Etnografya müzesinde sergileniyor. Öyle güzel ki bu müze… Betona, ışığa, süse boğulmamış… Mimari özelliklerini yitirmeden yıllara meydan okuyan bir binada teşhir edilen eserleri görmek çok hoş bir duygu.

  Müze, Denizli’nin en merkezi yerlerinden birinde. Ulaşım oldukça kolay. Neredeyse tüm dolmuş hatları müzenin yakınından geçiyor. Babadağlılar Çarşısı’nın hemen yanında bulunan Atatürk ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmek ücretsiz.

  Denizli kültürüne ait hemen her şey burada sergileniyor. Mutfak malzemeleri, örtüler, masalar… Eski bir Denizli evinde konuksunuz. Bu konak vasıtası ile geçmişte Denizlili ailelerin nasıl yaşadığı hakkında fikir edinmiş oluyorsunuz. Diğer odalarda efelerin silahları, kıyafetleri sergileniyor. Bir efe torununun müzeye bağışladığı kıyafetler görülmeye değer. Kamalar, kasaturalar, silahlar da döneme ışık tutuyor. Efelerin vatan için çarpıştığı o günler geliyor akla.

  Atatürk’ün 1931 yılında Denizliye yaptığı ziyaret sırasında kaldığı oda da burada. O döneme ait gazete haberleri, resmi yazışmalar, belgeler duvarları süslüyor. Atatürk’ün kaldığı oda sadeliği ile dikkat çekiyor.

  Denizli’de pek kalmayan eski yapıları özleyenler bu müze vasıtası ile hasret gideriyorlar. Eski konak görüntüsünü bozmadan oluşturulan müze eski Denizli evleri hakkında da bilgiler veriyor. “Ne güzelmiş eski evler! demekten alamıyor insan kendini. Geniş, ferah, yüksek, bahçeli, huzurlu… Bu güzel yapı heykeller ile desteklenmiş ve gerçekten harika bir ahenk yakalanmış. Günlük hayattan kesitler sunan dekor ve heykeller çok başarılı.

  Her yanı tarih olan Ege’nin güzel vilayeti Denizli’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Atatürk  ve Etnografya Müzesi her daim ziyaretçilerini bekliyor. Gidiverin, görüverin gari!

Müzeden kareler (Büyütmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.):

   

 

    

 

 

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ben Sana Mecburum
Ben Sana Mecburum

  Ben sana mecburum bilemezsin, adını mıh gibi aklımda tutuyorum... Var mı bilmeyen bu müthiş dizeleri? Üstat Attila İlhan'ın harikulade...

Kapat