nuManaGa.com

Atatürk Evi ve Müzesi / Antalya

  Gazi Mustafa Kemal’in Antalya’yı ziyaretlerinde kendisine tahsis edilen köşk, Atatürk’ün anılarını yaşatmak ve müze yapılmak için 1984 yılında Kültür Bakanlığı’na bağışlanmış. Büyüyen ve gelişen Antalya’nın en işlek caddesinde kalan bu köşk şehrin yeni imar planının uygulanması adına geriye çekilerek aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. İki katlı, iki cepheli bu güzel bina 1986’dan bu yana müze olarak kullanılmakta.

  Müzede Atatürk’ün birbirinden güzel fotoğraflarının, Antalya’ya gelişlerinde kullandığı kıyafetlerin, yemek takımlarının ve diğer eşyaların yanı sıra; döneme ait paralar, pullar da sergilenmekte. Antalya’nın en işlek caddesi Işıklar’da bulunan Antalya Atatürk Evi ve Müzesi’ne ulaşmak oldukça kolay. Işıklar yakınlarından birçok dolmuş ve otobüs geçmekte.

        

  Gazi’den yadigar kalanların halkımızla buluştuğu bu müzeyi ziyaret etmek için karta yahut paraya gerek yok. Atatürk Evi ve Müzesi ücretsiz olarak halkın hizmetinde.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün anısının yaşatıldığı bu tarihi köşkü ziyaret etmek gerçekten büyük onur ve zevk. Herkes bu duyguları yaşamalı. Antalyalılar ve yolu Antalya’ya düşenler mutlaka Atatürk Evi ve Müzesi’ni ziyaret etmeliler.

Üzerine tıklayarak beğendiğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ruh Adam
Ruh Adam

  Yaşamanın gayesini, heyecanını yalnızca askerlikte bulan bir subayın, Selim Pusat'ın, kralcı olmakla itham edilip hayatının altüst olmasının ardından yaşadığı olayların...

Kapat