nuManaGa.com

Ataması Yapılmayanlara Saygıyla

Zordur öğretmen olmak. Mezun olursun, atamazlar. Süründürürler. Sınav da sınav derler. Çok iyi puan alırsın; ama yine de göreve başlayamazsın. Yirmi altı ile atanan branşlar varken doksan puanla ataması yapılmayan, kontenjan açılmayan alanlar mevcuttur ve adalet bunun neresinde demekten alamaz insan kendini. Önemli değildir. Geleceği yetiştirmekle görevli olan öğretmenler önemsizdir. Kat çıkmadan, beton dökmeden değerli olmak zordur bu ülkede.

Dolmuşa bindiğinde sorarlar sohbet olsun diye mesleğini. “Öğretmenim.” dersin; ama atanmadığın için öğretmen yerine konmayarak aşağılanırsın. Konuşmalar şöyle biter genellikle: “Bu sene çok iyi atadılar, sen niye atanamadın ki?” İşte o zaman yıkılır öğretmen. Kusur neden hep öğretmene yüklenir? Atamayı yapmayanların hiç kabahati yoktur öyle mi? Bu yazının yazıldığı tarihte ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısı İzlanda nüfusundan fazla. Yani öyle kırk bin atadık nidalarıyla geçiştirilemeyecek bir husus bu. Tabii anlayana.

Seçimden seçime avanta almaya alışmış insanların cümlelerine itibar etme öğretmen kardeşim. Sen bu toplumdaki en değerli meslek grubunun şerefli üyesisin. Kıymet göreceğin günler elbette gelecek. Saygılar sana.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ali / Kutu Kutu İçinde
Ali / Kutu Kutu İçinde

Orhan Hançerlioğlu, fikir yelpazesi bir hayli geniş olan yazarlarımızdan. Şiir, roman, öykü gibi türlerde eser veren Hançerlioğlu daha çok incelemeleriyle...

Kapat