nuManaGa.com

Arastanın Son Çırağı

  Son dönemde çıkan şiir kitaplarında eksikler çok. En önemlisi de şiirden duygunun kovulmuş olması. İdeoloji, siyaset ve eleştiri şiirin son yıllarda beslendiği damarlardan bazıları. Duygudan noksan eserlerin kapladığı alan o kadar geniş ki… Şiirin olmazsa olmazıdır duygu. Olmalıdır! Düşünceler duyguların içerisinde erirse eğer; o şiir lezzetli olur. Salt düşüncenin esere de okura da hayrı olmadığı aşikar.

  Dergi sayfalarına, şiir kitaplarına baktığımızda yukarıda bahsettiklerimizin ağır bastığını görüyoruz. Elbette bu cümlelerin muhatabı olmayan ve duygunun şiirdeki yerini önemseyen şairler de var. Bunlardan biri Ali Ayçil. Öyküleriyle, denemeleriyle, şiirleriyle çok yönlü bir isim olarak dikkat çeken Ayçil’in şiirleri günümüzün -eksiği çok olan- şiirlerinden açık ara önde gidiyor. Bunu Arastanın Son Çırağı adlı kitabını okuyunca fark etmiş bulunmaktayım.

  Ayçil’in güzel şiirlerinden oluşan Arastanın Son Çırağı iki bölümden ve yirmi beş şiirden meydana gelmekte: Kilimimde Kelebek Ölüsü, Gülistan, Bayramlık, Ran Away To Sea… Merdiven Yayıncılık’ın şiirseverlerle buluşturduğu Arastanın Son Çırağı, şiirde duygunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor bizlere.

  Nefis mısralar yer alıyor eserde. Kitaba adını veren Arastanın Son Çırağı adlı şiirden birkaç mısra ile başlayalım:

Bir gün devrildi arastaya

kocaman, ağır gölgesi çınarın

benden kaçan onca kuş

meğer dallarına konarmış ustamın

  Birkaç mısra da halk şiirimize yakından duran Gülistan şiirinden:

Ali daima gençtir hayat bunu unutma

açtım sandığın yara kurtta serçe saçması

ne o bostan tarumar ne bekleyen yoruldu

gidenin duvağını çözdü diye başkası

  Ali Ayçil, son yıllarda adından sıklıkla söz edilen ve başarıyı gerçekten hak eden bir isim. Şairin enfes şiirlerine dokunmak için Arastanın Son Çırağı’nı okumalı. Yürekleri ısıtan mısralar her kütüphanede yer bulmalı.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Muhteris
Muhteris

  Tanıyorsunuz Abdullah Harmancı’yı; Karaman'da samimi bir hoca, Seni Ne İhtiyarlattı’nın yazarı... Nefis öykülerin sahibi olan Harmancı’nın bir başka kitabından...

Kapat