nuManaGa.com

Araba Sevdası

  Daha önce okumadım mı? Okudum. Çocukluk ve gençlik yıllarımda karşıma çıkan Türk klasiklerini yeniden okuyarak kaçırdıklarımı bulmak amacındayım. Nitekim doğru bir iş yaptığıma Araba Sevdası’nı okuyunca bir kez daha inandım. Okuduklarına her yaş döneminde farklı anlamlar yüklüyor insanoğlu. Recaizade Mahmut Ekrem’in bu ölümsüz eserini geçmişte okuyanlara bu yüzden bir kez daha okumalarını öneriyorum.

  Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı ve Batılı anlamda ilk realist roman olarak bilinen Araba Sevdası, Batı kültürüne körü körüne bağlanan ve özünden uzaklaşan Bihruz Bey’in aşk macerasını konu ediniyor. Periveş Hanım’ı dönemin gözde mekanlarından Çamlıca Parkı’nda gören ve bu güzel bayana aşık olan Bihruz Bey’in başına gelen komik ve yer yer acı olaylar eserde karşımıza çıkıyor.

  Periveş Hanım tesadüfen bindiği bir arabada Bihruz Bey tarafından fark edilir. Bu araba öyle ihtişamlıdır ki Bihruz Bey, Periveş Hanım’ı zengin ve asil zanneder. Onun için önemli olan nedir? Güzellik mi, aşk mı, asalet mi yoksa zenginlik mi?

  Osmanlı’nın son dönemlerine ışık tutması bakımından da önemli olan Araba Sevdası yozlaşan insanların durumunu ortaya koyuyor. Bihruz Bey; baba parası yiyen, varını yoğunu satıp hovardalık yapan, gösterişli bir araba için elindekini avucundakini savuran, hiçbir şey öğrenmese de özel hocalarla eğitim gören, Fransızca konuşmayı medeni olmak zanneden bir tip. Osmanlı’da yanlış anlaşılan Batılılaşma fikrini bu karakter üzerinden eleştiren Recaizade Mahmut Ekrem’in gayet başarılı olduğu aşikar.

  Türk klasiklerini kalitesiz basan yayınevleri rafları doldurmuşken iyi bir baskıyı nasıl bulacağız? Öncelikle araştıracağız. Kaliteli yayınevleri Türk klasiklerini sunuyor okurlara. Benim elimde bulunan Athena Yayınları’na ait. Fiyatı gayet uygun olan bu eser oldukça iyi basılmış.

  Athena Yayınları’ndan çıkan, 222 sayfadan oluşan Araba Sevdası’nın ilk sayfalarında Recaizade Mahmut Ekrem ve eserleri hakkında bilgiler yer alıyor. Eserin ana karakteri Bihruz Bey’in kullandığı Fransızca kelimelerin Türkçe karşılıkları da parantez içerisinde veriliyor. Kısacası dilde, baskıda, yayımda, fiyatta bir problem bulunmuyor.

  Türk klasikleri her kütüphanede bulunmalı. İlk realist roman, yanlış Batılılaşmayı eleştiren eser, Osmanlı’nın bir dönemine ışık tutan kitap, eğlenceli ve akıcı konu, usta yazar Recaizade Mahmut Ekrem… İşte Araba Sevdası!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Siyasetine Dair
Andımız

  Türkiye'de yaşayan insanların yüzde doksan üçü BDP'yi ve bu zihniyettekileri görmek istemiyor; bu ülkedekilerin yüzde doksan üçü Kandil'e girilmesini...

Kapat