nuManaGa.com

Anket: Türkiye’nin En Büyük Sorunu

Sayfamızı takip edenlere sormuştuk: “Türkiye’nin en büyük sorunu sizce nedir?” Uzun bir süre yayında kalan anketimize yedi yüz otuz sekiz kişi katılarak fikirlerini beyan etti. Ünlü anket şirketlerinin gereksiz sorularına ve seviyesiz anketlerine bir tepki olarak kullanıma açtığımız anket bileşenine destek veren, düşüncesini belirten herkese teşekkürler. Gelin detaylara birlikte bakalım ve değerlendirme yapalım. 

Sadede gelelim.

Tek sorudan ve dört başlıktan oluşan anketimiz şu şekildeydi:

Türkiye’nin en büyük sorunu sizce nedir?

– Terör

-Eğitimsizlik

-İşsizlik

-Kültür erozyonu

Anket sonuçları, alınan oylar ve yüzdeler ise şekilde:

-Eğitimsizlik → 319 oy / %43

-Terör → 245 oy / %35

-İşsizlik → 93 oy / %13

-Kültür erozyonu → 81 oy / %11

En çok oyu olan başlık kimseyi şaşırtmamıştır diye düşünüyorum. Eğitimsizlik bu güzel ülkenin en temel sorunu. Dört bir yanımızı şantiye alanlarına çevirenler konu eğitime gelince devletin imkanlarını kullanmaya çekinip susmakla yetiniyorlar ne yazık ki.

Terör bence şu an eğitimsizlikten de önemli bir problem. Her gün bir kaçırma haberi, yaralama olayı duyuyoruz, okuyoruz. Açılım ve saçılım süreçleri bekleneni vermemekte. Silah bırakacağı söylenen teröristler tam aksini yapmakta ve şehirlerde konuşlanmakta. Tez elden buna çare bulunmalı. Yoksa terör nice cana kastetmeye devam edecek.

İşsizliğe gelen oylar beni şaşırttı açıkçası. Çünkü işsizliğin aldığı oya oranla daha büyük bir sorun olduğu kanısındayım. İşsizlik günden güne artarken bunu bir sorun olarak görmememiz düşündürücü. “Kredi çekip bir dükkan açarım abi.” fikrinin bunda etkili olduğuna eminim.

Ve kültür erozyonu. Her geçen dakika boğulduğumuz teknoloji değerlerimizi unutturmakta. Sadece bu da değil. Yükselen apartmanlar, yıkılan parklar, kesilen ağaçlar… Kültür için önce insanların bir arada olması ve paylaşımda bulunması gerekir. Biz gittikçe yalnızlaşıyor ve paylaşmak eylemini aklımızın, gönlümüzün uzak kıyılarına gönderiyoruz. Az da olsa bu başlığı değerli bulanlar olması umudumuzu yitirmememiz için önemli.

Anket sonuçları ve naçizane yorumumuz böyledir. Yeni konuları gündeme almaya devam edeceğiz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Edep
Edep

Cumhurbaşkanı seçeceğiz. İlk defa halk bu görev için sandığa gidecek. İyi mi oldu kötü mü oldu derseniz orası kişiye göre...

Kapat