nuManaGa.com

Almanya’da Beğen Butonu Yasak

  Sosyal ağlar sosyalleştiriyor mu yoksa asosyalliğimi tetikliyor şeklindeki tartışmalar sürerken Almanya ilginç bir karar imza attı ve Facebook’un beğen butonuna yasak koydu. Bu yasak kapsamında internet sayfalarında artık beğen butonu bulunmayacak. Belirtilen tarihe kadar internet sitelerindeki alanlardan beğen butonunu kaldırmayanları ise ceza bekliyor. Hem de az da değil; tam tamına 50 bin avro.

  Yasak kısa süre önce yürürlülüğe girdi. Peki bu yasak kimleri etkiler? Hemen söyleyeyim. İnternet sitelerini Almanya kaynaklı bir host şirketinden aldıkları alana kuranların bu yasağa uyması gerekiyor. Aksi takdirde sıkıntılar yaşanabilir. Host şirketleri ile konuşmak çok yararlı olacaktır.

  Peki bu karar neden alınmış olabilir? Açıkçası bu kararın hiçbir şey yazmayan ama her şeyi beğenen insanlar için alındığını düşünüyorum. Herkesin Facebook’taki arkadaş listesinde böyle tipler vardır. “Osurmak” bile yazsanız hemen beğenirler. Cümle kurmazlar, fikir belirtmezler… Olumsuz bir durumu bile beğenenler olabiliyor Facebook’ta. Almanların düşünen, yazan, konuşan bireyler istediği ortada.

  Bir diğer husus ise beğen butonunu abartılı şekilde kulllanan sitelerin olması. Ülkemizde de birçok internet sitesi, sayfalarını Facebook ile alakalı kodlara boğmuş durumda. Beğenmeden siteden çıkamıyorsunuz. Bu durum Almanların dikkatini çekmiş olacak ki hükümetleri vakit kaybetmeden karar aldı.

  Yasak hiçbir şeye çözüm değildir. Yasakçı zihniyet sadece bir şeylerin olmasını yahut görülmesini geciktirir. İsteyenler elbette bir yolunu bulup amaçlarına ulaşırlar. Beğen butonunu yasaklayarak çok şey elde edilmeyeceği aşikar!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Söylediklerinize katılmamak mümkün mü? Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Nihan Hanım.

  2. nihansu diyor ki:

    Yasak sözcüğü hoş şeyler çağrıştırmasa da bence çok yerinde ve şık bir yasaklama olmuş. Tam da dediğin gibi herşeyi beğenen kişilerden ve beğenilerden okunamayan yazılarla dolu her yer. Madem beğeniliyor bence bu beğeni sözle de yorumla da ifade edilmeli. Hep demişimdir zten, bu teknolojiler arttıkça yakında evde de gülmek istediğimizde üzerimizde sarı gülen yüz ikonuyla dolaşacağız. Gülümsemek yerine bakın burda hazır yapılmışı var diyeceğiz. Bunlar şimdilik ütopik gibi görünse de gelecek yıllarda yüzyüze iletişimin ya da eski dinamiklerin tamamen rafa kalkacağı endişesi taşımaktayım.
    Yazıdan sonra kendi facebook profilimi ve kendi arkadaşlarımı düşündüm eğer bizde de böyle bir yasaklama olsaydı bazıları ne yapardı acaba?

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Hüseyin Ay Söylüyor
Hüseyin Ay Söylüyor

Kimi şarkıcıların ses tonları benzerlik gösterebiliyor. Kıraç'ı dinlediğimizde aklımıza Cem Karaca geliyor mesela. Bu gibi durumlarla sık karşılaşılıyor. Eğer bir...

Kapat