nuManaGa.com

Ali / Kutu Kutu İçinde

Orhan Hançerlioğlu, fikir yelpazesi bir hayli geniş olan yazarlarımızdan. Şiir, roman, öykü gibi türlerde eser veren Hançerlioğlu daha çok incelemeleriyle adından söz ettirmiş bir isim. Felsefe Sözlüğü, Düşünce Tarihi, Ekonomi Sözlüğü ve daha nice çalışması bugün de araştırmacıların sürekli faydalandığı kaynaklardan. Peki edebiyatçı olarak Hançerlioğlu’ndan bahsedecek olursak neler söyleriz? Bunu iki roman üzerinden söylemeye çalışacağım.

Hançerlioğlu’nun iki romanı Ali ve Kutu Kutu İçinde tek kitapta toplanarak Remzi Kitabevi aracılığıyla okurla buluştu. İki romanın arasında karakter yahut konu olarak bir bağlantı bulunmuyor.

Ali, Orhan Hançerlioğlu’na TDK Roman Ödülü’nü kazandıran kitap. Eserde bir Ali’nin farklı karakterlerdeki yansımalarını görüyoruz. Bakkal Ali, Hikayeci Ali, Bakan Ali, Mirasyedi Ali… Ali şekil itibari ile aynı Ali: eli, yüzü, gözü… Fakat bambaşka yollara düşürüyor yazar romanın girişinde Tophane’de gördüğü ve üzerinde düşündüğü Ali’yi. Zekice kurgulanmış bir roman Ali. Bu kurgunun içine serpiştirilen “Ali” ler aracılığıyla insan, ruh, karakter ve Türkiye panoraması karşılıyor okuru.

Kutu Kutu İçinde ikilemlerin ve sevgi denen yüce tutkunun incelikle anlatıldığı bir roman. Doğan iki hanım arasında, iki farklı duygunun pençesinde kıvranıyor. Bir yanda gerçekten sevdiği İnci diğer yanda zengin olan Tülin. Bankada sıradan bir memur olan ve çetin hayat şartlarına katlanan omuzları genç yaşında yorulan Doğan’ın karar uçurumunun kenarındaki bekleyişi onu bir hayli zorlamakta. Bir seçim yapmalı Doğan: Tülin mi yoksa İnci mi? Refah içinde bir hayat mı, gariban bir bankacı olarak kalmak mı?

Orhan Hançerlioğlu, uzun cümleler ile okuyanları yormayan ve anlatacaklarını süslü paketlere koyarak şişirmeyen bir yazar. Onun romanları biraz da bu sebepten hacimli değil. Bu Hançerlioğlu’nun üslubuna bir eksi olarak değil, aksine artı olarak yazılıyor. Bireyler arasındaki aşkı işlerken çoğu yazar gereksiz benzetmelerle duygu yoğunluğu yakalamaya çalışır. Hançerlioğlu, abartmadan da aşk romanı yazılabileceğini; acıdan, hayattan dem vurulabileceğini gösteriyor. Başarılı sanatçının hacim, uzun betimlemeler kaygısı gütmediğini tüm romanları için söylemek mümkün. Daha evvel inceleme fırsatı bulduğum Ekilmemiş Topraklar‘da da yazarın yalın üslubunun tüm detaylarını gördüğümü belirtmeliyim.

İki romanın tek kitapta buluşması bir şans. Hançerlioğlu’nun yalın anlatımının ürünleri olan Ali ve Kutu Kutu İçinde‘yi okumak keyifli dakikaları beraberinde getirecektir.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Katılıyorum Mustafa söylediklerine. Ben iki romanın tek kitapta olduğundan bahsetmeye çalıştım. Kapaklı, ciltli, kokulu kitap.

  2. mustafa diyor ki:

    Kitap kokmalı ve elde tutulmalı. İnternetten kitap okunmaz yahu

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Muhteşem Eğirdir Manzarası
Bir Güzel Diyar Eğirdir

Eğirdir denildiğinde akla gelen iki şey vardır: Askeri birlik ve elma. Doğrudur bu iki değeri de barındırır bünyesinde. Bunların dışında...

Kapat