nuManaGa.com

Alevli Günler İzlenmeli

Cem Davran, doksanlı yıllarda çocukluğunu geçirmiş olanların hafızalarında önemli bir yer edinmiştir demek doğru olacaktır. Televizyon ekranlarında sıklıkla gördük ve hafızaladık Cem Davran’ı. Generetion Reklam Ajansı’nda metin yazarıydı değil miydi dizide? Bu anlamsız dizi uzun yıllar ekranlarda döndü durdu. Garipti; ama televizyonda garip olmayan ne var ki?

Oyunculuğunu beğendiğim ve gerçekten hem dram hem de komedi türlerinde iyi oyunculuk sergileyen nadir kişilerden biri olduğuna inandığım isimlerdendir Cem Davran. Kahpe Bizans’ta gördüğümüz Yetiş Bey ile Melekler ve Kumarbazlar’da gördüğümüz Şase öyle farklı iki karakter ki her oyuncu bu iki rolün üstesinden gelemez diye düşünmekteyim.

Evet, artık bir klasiğe dönüşen Alevli Günler’e gelelim. Uzun zamandır izlemek için can attığım oyunun Kocaeli’ye gelmesiyle birlikte hemen harekete geçtim ve tez zamanda biletimi edindim. İstikamet Sabancı Kültür Merkezi idi. Marş marş!

Alevli Günler biterken.

Oyunda inanç özgürlüğü üzerinde durulmakta. Şaman inancına sahip olan bir profesörün öleceğini öğrenmesi üzerine kendi dini ritüelllerine göre cenazesinin kaldırılmasını istemesi sonucunda gelişen olaylar izleyicilerin karşısına çıkıyor. Eğlenceli bir dil ile tiyatroseverler ile buluşan bu enteresan olaylar silsilesinin her daim güncelliğini koruyacağına şüphe yok.

Dünyanın temel problemlerinden biridir ezelden bu yana inanç özgürlüğü. Ne yazık ki cehaletin ele geçirdiği zihin ve kalpler hep bir diğerine saldırarak inancını kuvvetlendirdiğini zannetmekte. Hoşgörü, saygı nerede? O da ezelden beri nadiren uğruyor dünya yorgunluklarımıza.

Cem Davran ile birlikte Erkan Can, Yıldıray Şahinler, Bahtiyar Engin, Selin Yeninciler oyunda rol alan isimler. Oyunculuklar gerçekten etkileyici. Özellikle doğaçlama gelişen sahnelerde samimiyet ve eğlence tavan yapıyor. Bu sahnelerde Erkan Can öne çıkıyor. Cem Davran ile karşılıklı konuşmalarında kimi zaman gülme krizleri geçirdiğimiz doğrudur. Ayrıca Erkan Can, oyundaki joker eleman. Kılıktan kılığa giriyor: Diyanet’te memur oluyor, nüfusta müdüre olarak çıkıveriyor… Tam bir oyunculuk resitali de diyebiliriz buna.

Ülkemizin dört bir yanında sahnelenen bu güzide oyun şehrinize gelirse düşünmeden gidin. Hem eğlenceli hem de gerçek bir teması bulunan oyun bulmak ne yazık ki zor. Hepsi bir arada Alevli Günler’de harmanlanıyor.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dnipro sokakları.
Orada Bir Dnipro Var Uzakta

Dnipro, Dnepro, Dnipropetrovsk, Dnepr... Bir dünya isim dolaşıp durur kafamızda ve gittiğinizde gördüğünüz bambaşka bir dünyadır. Ukrayna denildiğinde akla dahi...

Kapat