nuManaGa.com

Aktekke Camii / Karaman

Karaman buram buram tarih kokan bir şehir. Yüksek binaların, beton blokların, alışveriş merkezlerinin henüz işgal etmediği bu küçük Anadolu şehrinde, birbirinden önemli yapılar bulunmakta. Karaman’ın hemen her köşesinde zamana meydan okuyan bir cami görmek mümkün. Bu camiler yapıldıkları dönem ve tasarımlarının yanı sıra; halkın gönlünü kazanmış olan zatları konuk etmeleri bakımından da oldukça değerliler.

Bahsettiğimiz tarihi yapılar içinde biri var ki Karaman’ın simgesi olması bakımından diğerlerinden ayrılıyor: Aktekke Camii. Bu cami Karaman’ın en işlek yerinde bulunuyor. Cami ile aynı adı taşıyan meydanı süsleyen bu güzel yapı yüksek minaresi ve kubbesiyle ilk görüşte dikkat çekiyor.

  Aktekke Camii, 1370 yılında Alaaddin Bey tarafından yaptırılmış. Caminin içinde birçok mezar bulunmakta. Mevlana’nın annesi Mümine Hatun, kardeşi Alaeddin Çelebi ve bazı akrabaları burada yatıyor. Ayrıca Karamanoğlu Seyfeddin Süleyman Bey’in mezarı da burada bulunuyor.

Caminin girişinde çilehaneler var. Günümüzde hediyelik eşya satılan dükkanlar olarak kullanılan bu mekanlardan dervişler uzun zaman çıkmayarak dualar ederlermiş. Geniş ve yüksek giriş kapısının üzerindeki mermer kemerde Mevlevi sikkesi ilk bakışta göze çarpan ayrıntılardan. Caminin içindeki süslemelerde gerçekten görülmeye değer.

  

  Karaman Anadolu’nun ilgi görmeyen şehirlerinden biri. Tarihiyle birçok kentimizden daha fazla potansiyele sahip olan Karaman’a ne yazık ki gereken önem verilmiyor. Burada bulunan birçok tarihi eserden bakanların, vekillerin dahi haberi olmadığına eminim. Oysa Karaman’da görülmesi gereken öyle güzel yerler var ki…

  Aktekke Camii, yapısıyla; konumuyla; mimarisiyle; bağrında bulunan mezarlarla Anadolu’nun en önemli camilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu müthiş mekan ilgiyi ve ziyareti fazlasıyla hak ediyor. Karaman’da ikamet edip de buraya uğramayanların olduğunu düşünürsek; durum vahim. Gitmek isteyip de gidemeyenlere lafım yok. Hatta onlara yardımcı olmak isterim. Aktekke Camii’ni görmek isteyen; fakat imkanı olmadığı için göremeyenler buraya tıklayarak sanal tur ile Aktekke Camii’ni gezebilirler.

  

Anadolu tarihtir! O tarihte Larende’nin yani Karaman’ın yeri de oldukça büyüktür. Görmeli, gezmeli ve bu görkemli tarihi yüreklerde hissetmeli.

Üzerine tıklayarak istediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Şehitlerimizin Kemikleri Sızlıyor
Şehitlerimizin Kemikleri Sızlıyor

  Terörün kanlı elleri her gün bir kardeşimin canına kastederken yöneticilerimiz ve çok değerli medyamız neleri konuşuyor? Çok açık söylüyorum:...

Kapat