nuManaGa.com

Akif Bey

  Kim demiş tiyatro eserleri sadece izlenir diye? Tiyatro türünde verilen eserler okunabilir de. Günümüzde birçok tiyatro eserinin kitap olarak basıldığını görmekteyiz. Bu husustan da anlaşılacağı üzere tiyatro eserlerini okuyanların sayısı oldukça fazla. Özellikle Türk tiyatrosunun temellerinin atıldığı Tanzimat yıllarındaki eserlerin kitap olarak basılması çok önemli. Bu sayede üstatların eserleri yeni nesilleri de kucaklamış oluyor.

  Ve Akif Bey. Namık Kemal’in ölümsüz tiyatro eseri çok kez kitaplaştı ve kitapseverlerin beğenisine sunuldu. İyi bir yayınevinden çıkanı almak önemli. Çünkü Türk klasiklerine yeterli ilgiyi göstermeyen bazı yayınevlerinin baskılarındaki hatalar gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Ben Kitapzamanı etiketiyle piyasada bulunanları tavsiye etmekteyim. Baskı kalitesi fena sayılmaz.

  Peki ne anlatıyor Namık Kemal Akif Bey’de? Bir denizci olan Akif Bey’in görevi için denize açılmasıyla başlar olaylar. Akif Bey’in düzenbaz hanımı Dilrüba’nın oyunları ve insanları dilediği gibi kullanması sonucunda birçok kişi birbirine düşer. Dilrüba öyle ince işler ki insanları… Akif Bey ölmediği halde, yalancı şahitler satın alarak insanları kandıran Dilrüba, başka biriyle evlenir. Sağ olan ve yuvasına dönen Akif Bey’i acı sürprizler beklemektedir. Dilrüba’nın Esad Bey ile evlendiği gün memleketine gelen Akif Bey, arkadaşı Şahin Bey’in uzun zamandır dikkat çektiklerinin gerçek olduğunu görür. Bu Dilrüba’nın ilk oyunu değildir. Akif Bey’e, Esad Bey’e oynadığı oyunların benzerlerini Şahin Bey’e ve şehrin diğer ileri gelenlerine de oynamıştır.

  Heyecanın bir an olsun eksilmediği bu eserden, bir dönemin insan ilişkileri, sosyal yaşantısı üzerine çıkarımlar yapmak da mümkün. Kıyafetler, konuşmalar, görevler, eğlenceler, mekanlar bizlere dönem hakkında ipuçları vermekte.

  Akif Bey’e ulaşmak çok kolay. Ayrıca eserin fiyatı da fazlasıyla uygun. Namık Kemal’in kusursuz kaleminden çıkan Akif Bey adlı tiyatro eseri okunmalı, oynanmalı ve nesilden nesile aktarılmalı. O zaman durmayın; hemen bir tane edinin!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar
Doktorlar

  Kutsi ile öğrendik septomları... Asistanlar, hemşireler daha neler neler. Her doktor alır bir asistan. O da olmazsa hemşire. Ağlamalar,...

Kapat