nuManaGa.com

Akçaabat Köftesi

Yerli ve yabancı milyonlarca insanın hayran olduğu Trabzon’un, Akçaabat’ın insanlığa armağan ettiği Akçaabat köftesi benzerlerinden oldukça farklı ve alanında bir numara diyebileceğimiz mükemmel bir lezzet. Güzel ülkemin birçok şehrinin köftesi meşhur fakat Akçaabat köftesini tadınca anlıyorsunuz meşhur denilen köftelerin Akçaabat usulü yapılan köfte ile yarışamayacağını.  Akçaabat köftesi gerçekten bir numara. Diğer yörelerimiz kusura bakmasın.

Meşhur denilen birçok köftenin tadına bakma imkanı buldum. İnegöl, Aksu, Yalıköy, Tekirdağ… Bu lezzetlerden hiçbiri Akçaabat köftesinin verdiği tadı vermedi, vermiyor. Hepsi güzel köftelerin tamam ama bir şeyler eksik kalıyor nedense. Eksiklik sadece Akçaabat köftesinde olmadı, olmuyor. Sadece ben değilim böyle düşünen. Dostlarımı Akçaabat köftesi yedirmeye götürdüğümde onlar da hak veriyorlar ve “Üstüne tanımam.” diyorlar. Bu lezzeti tadan herkesin ortak düşünceler içinde olması Akçaabat köftesinin kalitesi ortaya koyuyor.

“Neden bu kadar lezzetli Akçaabat köftesi?” ya da “Diğerlerinden farkı ne?” diye soranlara nedenini açıklamak boynumun borcu. Lezzetin sırrı yapılışından ziyade kıymada, ette. Yörenin otları ve hayvanların yemine katılan tuzlar bölgede yetişen hayvanların etlerinin lezzetli olmasında önemli rol oynuyor. Akçaabat köftesinin lezzetinin diğer köftelerden farklı ve vazgeçilmez olmasının nedeni de bu bölgedeki hayvanların etleri ile yapılıyor olması. Herhangi bir kasaptan alınmıyor etler. Öyle ki her gittiğinizde köfte bulamayabiliyorsunuz bu işi hakkı ile yapan yerlerde.”Akçaabat’tan et bekliyoruz, daha sonra uğrayın.” şeklinde bir cümle duyuyorsanız eğer orası gerçekten köfte yenilecek yerdir. Büyük alışveriş merkezlerindeki köftecilere, büyük şehirlerde sadece Akçaabat köftesinin ismini kullanarak iş yapanlara itimat etmeyin. Bu yerlerde yedikleriniz hakiki Akçaabat köftesi değildir. Ayrıca internet sitelerinde verilen tarifler de boşa. Kıyması sıradan bir kasaptan olduktan sonra verilen tariflerin pek bir önemi yok.

Akçaabat köftesinin bir özelliği de doyurucu olması. Bir porsiyon köfte ile doyuyorsunuz. Doymak az kalıyor, şişiyorsunuz. Her köfte böyle değil. Kimi o kadar küçük oluyor ki ye babam ye… Doyulmuyor. Akçaabat köftesinin lezzeti yanında büyüklüğü ve doyuruculuğu da diğer köftelerden ayırıyor onu.

Mükemmel bir köfte yemek istiyorsanız en hakikisinden Akçaabat köftesi yemelisiniz. Zaten bir kere tadına baktıktan sonra vazgeçmeniz mümkün olmayacak.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kendi Kendine Yeten Ülke
Kendi Kendine Yeten Ülke

  "Türkiye kendi kendine yeten bir ülkedir." cümlesi ilkokul ve ortaokul yıllarımın vazgeçilmezlerinden idi. Ülkemin topraklarının ne kadar verimli olduğunu, kimseye...

Kapat