Ahmet Haşim – Piyale

nuManaGa tarafından 21 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır.

  Türk şiirine hizmet etmiş en büyük şairlerden biridir Ahmet Haşim. Edebiyat derslerinde sık sık duyduğumuz bu büyük ismin şiirleri gerçekten nefis. En ince duygulara hitap eden mısraları hayran bırakıyor kendine. Aşk, hüzün bazen mutluluk… Ahmet Haşim okurken farklı duyguları bir arada yaşıyorsunuz. Bu büyük ismin önemli eserlerinden Piyale’yi tanıtmak istiyorum sizlere. Türk şiiri açısından da büyük önem taşıyan Piyale yeni baskısı ile yeniden raflarda. M. Fatih Andı ve Nuri Sağlam’ın hazırladığı bu önemli eser yenilenerek okurların beğenisine sunulmuş.

  Piyale’nin yeni baskısı Yapı Kredi Kültür Sanat’ın etiketi ile piyasaya sürülmüş. 81 sayfadan oluşan eserin fiyatı sadece altı lira. Şiir okumayı seven, edebiyat ile ilgilenen herkes mutlaka bu kitabı edinmeli.

  Eser Ahmet Haşim’in hayatını anlatan kısa bir yazı ile başlıyor. İçindekiler bölümünün ardından M. Fatih Andı ve Nuri Sağlam’ın “Piyale’nin Eleştirel Basımı Üzerine” adlı yazısı karşımıza çıkıyor..

  Piyale, Ahmet Haşim’in şiir ile ilgili düşüncelerine yer vermesi nedeniyle de oldukça önemli. Eserin 16. ve 17. sayfalarında Ahmet Haşim’in şiir ile ilgili düşüncelerini açıkladığı “Şiir Hakkında Bazı Mühalazalar” adlı bölüm bulunmakta. Haşim, kendine göre şiirin ne demek olduğunu okurları ile paylaşıyor. Sonraki sayfalarda Yakup Kadri’nin kaleminden “Alp Dağları’ndan” adlı yazıyı görüyoruz.

  İlk şiir Mukaddime.  “Zannetme ne güldür ne de lale…” ile başlayan enfes mısraların büyüsüne kapılarak bir nefeste okuyuveriyorsunuz birbirinden güzel şiirleri. Sonbahar, Yarı Yol, Orman, Ölmek, Bülbül… Haşim noktayı Zühre’ye adlı şiiri ile koyuyor.

  Eserin sonunda “Küçük Notlar” ve “Küçük  Sözlük” bölümleri bulunmakta. Eserin yeni baskılarını hazırlayan M. Fatih Andı ve Nuri Sağlam bu bölümlerde Haşim’in şiirlerinde geçen beyitleri, tamlamaları ve anlamı çokça bilinmeyen kelimeleri açıklamaya çalışmışlar. Bu bölümlerin hazırlanması çok iyi olmuş. Eski kelimelerin ve tamlamaların çokluğunun yarattığı sıkıntılar bu bölümler sayesinde gideriliyor.

  Haşim’in en önemli eserlerinden Piyale’yi hemen her kitapçıda bulabilirsiniz. Bir solukta okunan ve okuyanın ruhunda izler bırakan Piyale yeni baskısı ile raflarda okurlarını bekliyor.

  Haşim’in en sevdiğim şiirlerinden biri ile yazımı noktalamak istiyorum:

PARILTI

Ateş gibi bir nehr akıyordu

Ruhumla o ruhun arasından.

Bahsetti derinden ona halim

Aşkın bu umulmaz yarasından.

******

Vurdukça bu nehrin ona aksi

Kaçtım o bakıştan, o dudaktan,

Baktım ona sessizce uzaktan

Vurdukça bu aşkın ona aksi…

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Ahmet Haşim – Piyale" adlı yazı 21 Mart 2011 tarihinde saat 20:46 sularında "Kitap/Dergi" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 4.382 kere okunmuştur. Ayrıca henüz yorum yapılmamıştır. Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Ne mutlu Türküm diyene!

 • Ortaya Karışık

 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  Hamur İşi Tarifleri: halit bey footer.php dosyanı...
  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™