nuManaGa.com

Ahmet Haşim – Piyale

  Türk şiirine hizmet etmiş en büyük şairlerden biridir Ahmet Haşim. Edebiyat derslerinde sık sık duyduğumuz bu büyük ismin şiirleri gerçekten nefis. En ince duygulara hitap eden mısraları hayran bırakıyor kendine. Aşk, hüzün bazen mutluluk… Ahmet Haşim okurken farklı duyguları bir arada yaşıyorsunuz. Bu büyük ismin önemli eserlerinden Piyale’yi tanıtmak istiyorum sizlere. Türk şiiri açısından da büyük önem taşıyan Piyale yeni baskısı ile yeniden raflarda. M. Fatih Andı ve Nuri Sağlam’ın hazırladığı bu önemli eser yenilenerek okurların beğenisine sunulmuş.

  Piyale’nin yeni baskısı Yapı Kredi Kültür Sanat’ın etiketi ile piyasaya sürülmüş. 81 sayfadan oluşan eserin fiyatı sadece altı lira. Şiir okumayı seven, edebiyat ile ilgilenen herkes mutlaka bu kitabı edinmeli.

  Eser Ahmet Haşim’in hayatını anlatan kısa bir yazı ile başlıyor. İçindekiler bölümünün ardından M. Fatih Andı ve Nuri Sağlam’ın “Piyale’nin Eleştirel Basımı Üzerine” adlı yazısı karşımıza çıkıyor..

  Piyale, Ahmet Haşim’in şiir ile ilgili düşüncelerine yer vermesi nedeniyle de oldukça önemli. Eserin 16. ve 17. sayfalarında Ahmet Haşim’in şiir ile ilgili düşüncelerini açıkladığı “Şiir Hakkında Bazı Mühalazalar” adlı bölüm bulunmakta. Haşim, kendine göre şiirin ne demek olduğunu okurları ile paylaşıyor. Sonraki sayfalarda Yakup Kadri’nin kaleminden “Alp Dağları’ndan” adlı yazıyı görüyoruz.

  İlk şiir Mukaddime.  “Zannetme ne güldür ne de lale…” ile başlayan enfes mısraların büyüsüne kapılarak bir nefeste okuyuveriyorsunuz birbirinden güzel şiirleri. Sonbahar, Yarı Yol, Orman, Ölmek, Bülbül… Haşim noktayı Zühre’ye adlı şiiri ile koyuyor.

  Eserin sonunda “Küçük Notlar” ve “Küçük  Sözlük” bölümleri bulunmakta. Eserin yeni baskılarını hazırlayan M. Fatih Andı ve Nuri Sağlam bu bölümlerde Haşim’in şiirlerinde geçen beyitleri, tamlamaları ve anlamı çokça bilinmeyen kelimeleri açıklamaya çalışmışlar. Bu bölümlerin hazırlanması çok iyi olmuş. Eski kelimelerin ve tamlamaların çokluğunun yarattığı sıkıntılar bu bölümler sayesinde gideriliyor.

  Haşim’in en önemli eserlerinden Piyale’yi hemen her kitapçıda bulabilirsiniz. Bir solukta okunan ve okuyanın ruhunda izler bırakan Piyale yeni baskısı ile raflarda okurlarını bekliyor.

  Haşim’in en sevdiğim şiirlerinden biri ile yazımı noktalamak istiyorum:

PARILTI

Ateş gibi bir nehr akıyordu

Ruhumla o ruhun arasından.

Bahsetti derinden ona halim

Aşkın bu umulmaz yarasından.

******

Vurdukça bu nehrin ona aksi

Kaçtım o bakıştan, o dudaktan,

Baktım ona sessizce uzaktan

Vurdukça bu aşkın ona aksi…

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Özgürlük Diye Yırtınanlar Boyunuzu Görelim
Özgürlük Diye Yırtınanlar Boyunuzu Görelim!

  Nice ülke işgal edildi... Onlarca devlet başkanı öldürüldü, sürgün edildi... Peki neden? Özgürlük için ağalar özgürlük için. Medeni ülkeler, dünyadaki...

Kapat