nuManaGa.com

Ağzı Açık Mantı

Mantı her yerde yenmez. Kocaman alışveriş merkezlerinin içindeki plastik tabaklı mekanlar; hazır mantıları pazarlayan kafeler, restoranlar; marketlerdeki dolaplarda bekleyen donmuş ürünler… Hiçbiri Kayseri’de hazırlanan ve anne eli değmiş bir mantı gibi olamaz. Senelerdir mantı yemediğimi güzel şehir Kayseri’ye yolum düşünce anladım. O nasıl bir lezzettir? Damağım bayram etti bayram!

Size Kayseri’de yediğim mantıyı anlatmayı çok isterim; fakat mümkün değil ki anlatmak. Böyle bir lezzet anlatılamaz, yenir! Daha önce hemen her çeşit mantıyı deneyen bendeniz; artık ağzı açık mantıdan başka bir mantı yemeyi düşünmüyorum. Şekli, ağızda dağılışı, kıyması, sosu, yoğurdu…

Kayseri’ye yolum düştüğünde hemen kardeşim Mehmet’e koştum. Sağ olsun misafir etti ve çok güzel ağırladı. Bir akşam yemeği için Mehmet kardeşimin evine misafir oldum. Kılıç ailesinin misafirperverliği ve gülen yüzleri sayesinde nefis bir akşam geçirdim. Mehmet kardeşimin annesi bizlere harika bir sofra hazırladı. Ağzı açık mantı ile işte o zaman tanıştım. Doyulmayacak bir lezzetti gerçekten… Mehmet kardeşime ve ailesine her şey için çok teşekkür ediyorum.

Sanal alemde bu mantının tarifini veren siteler var. Kendisine güvenen denesin, yapsın. Orası maharet işi. Benim söyleyeceğim tek cümle: Mutlaka yemelisiniz!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kaybedenler Kulübü
Kaybedenler Kulübü

  Alternatif kitaplar basan bir yayınevinin sahibi olan Kaan ile sağlam bir koleksiyoner olan Mete'nin kafalarına göre yaptıkları radyo programıyla birlikte değişen...

Kapat