nuManaGa.com

Adamın Hası=Yılmaz Özdil

   Aslında bu yazının başlığı “TÜSİAD Senin İşin Ne?” olacaktı fakat Yılmaz Özdil’in yazısını okuyunca benim bir şeyler yazmama gerek olmadığına kanaat getirdim. Bildiğiniz üzere TÜSİAD kendi istediği yasaları açıkladı. Hatta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değişmez maddelerinin bile değişmesini isteyecek kadar saçmaladı. Bu konu ile alakalı bir yazı yazmaya hazırlanırken, Yılmaz Özdil’in köşesinde “TÜSİAD Anayasası” başlıklı yazısını okudum ve duygularıma, düşüncelerime tercüman olduğunun farkına vardım. Bu güzel yazıyı numanaga.com takipçileriyle paylaşmamak olmaz.

  Öncelikle bilmeyenler için konuyu kısaca özetlemek istiyorum. TÜSİAD yaptığı açıklama ile anayasanın maddelerinde değişiklik yapılmasını istedi, önerdi… Bu açıklamada anayasanın değişmez maddelerinin değişmesinden dahi söz edildi.

  Bence TÜSİAD’ın istediği anayasa ülkemize hiçbir katkı sağlamaz. Hem benim anlamadığım yasaları meclis yapar, TÜSİAD’a ne oluyor? TBMM değil mi yasama yetkisini elinde bulunduran organ? TÜSİAD’ın mantığından yola çıkarsak, cebinde parası olan herkes kendi istekleri ile örülmüş bir anayasa isteyecektir. Yanılıyor muyum?

  Gelelim Yılmaz Özdil’in yazısına… Yine kalemini konuşturmuş üstad. Kimseden çekinmeden dile getirmiş düşüncelerini. Helal! İşte Yılmaz Özdil’in yazısı:

“Başbakanlık lağvedilecek.

Yerine siyo atanacak.

*

Kışlık başkent Davos…
Yazlık başkent Göcek olacak.
Çankaya Köşkü Nakkaştepe’ye taşınacak, müze yapılacak, Oya Eczacıbaşı’na bağlanacak.Antika değeri taşıyan 29 Ekim, 23 Nisan gibi nostaljik mesajları Raffi Portakal verecek.

*

Anayasa toplam iki maddeden oluşacak. Madde bir, burası cumhuriyettir, madde iki,parayı veren düdüğü çalar… Herkese esemes’le Turkcell’den gönderilecek.

*

Demokrasiye ürün çeşitliliği getirilecek, Vakko hükümeti, Yeni Karamürsel hükümeti,Outlet hükümeti kurulacak. 
Gelirine göre… 
İşsizsen, sana işporta hükümeti bakacak.

*

Milletvekilleri komple işten çıkarılacak, ki, en beğendiğim reform bu… Yasama, yürütme,yargı, fazla masraflı, sadece yürütülecek. Düzen değişse bile, defteri düzülenin aynı kalmasına özen gösterilecek.

*

Maliye, ekonomi, hazine gibi bakanlıklar kapatılacak, bu işlerle pazarlama müdürüilgilenecek. Valiler zaten buzdolabı, çamaşır makinesi, kömür, bulgur filan dağıttığı için,içişleri bakanlığı perakende departmanına dönüştürülecek. Dışişleri bakanlığıfeshedilecek, firençayzing’e geçilecek, yurtdışına bayilikler verilecek.

*

Sponsorluk teşvik edilecek. Fiyapı Bayındırlık Bakanlığı, Ülker Tarım Bakanlığı, Medikal ParkSağlık Bakanlığı, Türk Telekom Ulaştırma Bakanlığı olacak.

*

Toplam kalite yönetimine geçilecek. Kabine toplantıları, Rahmi Bey’in Nazenin’inde yapılacak. Rahmi Bey’in Galapagos’ta olduğu durumlarda, Papermoon’da idare edilecek.

*

Milli eğitim, Lionslara…
YÖK, Rotary’e bağlanacak.

*

Silahlanma giderleri frenlenecek. Patronlarda F16 filosundan fazla jet var. Sırf CemBoyner’de kara kuvvetleri envanterinden fazla av tüfeği bulunuyor. Yatlar desen,firkateynden uzun…NATO müteahhitleri sırayla kuvvet komutanı olacak. Aziz Yıldırım,genelkurmay başkanı olacak. Milli Güvenlik Kurulu Samandıra’da toplanacak.

*

Pegasus benim patroniçenin eşine ait, o mevzuya girmeyeyim… THY, Hamdi Akın’a verilecek. Belediyeler ise, direkt Ali Ağaoğlu’na bağlanacak.

*

TRT kapatılacak. Siienbisie devlet televizyonu yapılacak. Resmi dil İngilizce olacak. Böylece, yok efendim ben Kürtçe konuşucam, ben Lazca isterim filan, bitecek. Dolara geçilecek.

*

İnsan haklarına riayet edilecek. Herkes günde 8 saatten, haftada 40 saat sigortalı TC vatandaşı olacak. Mesai bitiminde, cumartesi, pazar serbestsin, istersen Amerikanvatandaşı ol, istersen Kürdistan vatandaşı, kimse karışmayacak. Yok ben illa haftasonunda da TC vatandaşı olmak istiyorum diyene, fazla mesai ödenmeyecek. Ancak,Garanti Bankası’ndan garanti vatandaş sigortası yaptırabilirsin. Primini öde, istersen 365gün vatandaş ol… 5 yıl garanti vatandaş olana, 1 yıl bonus vatandaşlık hediye edilecek.Dileyen, bonuslarını alışverişte kullanabilecek.

*

Nüfus kağıtları iptal edilecek. Herkese advantage kart verilecek. Son ödeme gününü geçiren derhal vatandaşlıktan çıkarılacak, asgari ödemeyi yapmayan, tazminatsız olarak sınır dışı edilecek.

*

Emeklilik yaşı 138’e çıkarılacak. İshak Alaton mesela, 84 yaşında, hâlâ çalışıyor. Sen deçalışacaksın. Bir koyup üç alma hevesinden vazgeçilecek. Rahmetli Sakıp Sabancı’nın üçün biri politikası benimsenerek, sosyal adalet sağlanacak. Herkes eşit olarak üçün birini alacak.”

Yılmaz Özdil

  Ellerine sağlık Yılmaz Özdil. İçimizden geçenleri yazıya döktüğün teşekkürler.

  Yılmaz Özdil’in yazısı Hürriyet gazetesinden alınmıştır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Senin bayrağımızla, dilimizle,marşımızla ne alıp veremediğin var? Bunlar değişmeyecek! TÜSİAD amcanız hemen geri adım attı. İstedikleri bu değilmiş, fikir sahibi başkasıymış, kol bozukmuş, enter tuşu basmıyormuş, yan yatmış, çamura batmış… Yırtınmaya devam edin… Bu ülkenin dilini, marşını, yönetim şeklini değiştirmeye gücünüz yetmez.

  2. Mta diyor ki:

    Bu arada o değişmez denen yasalar değişeçek. Tusiad için bişey söylemiyorum ama değişmeyecek tek şey değişimdir cümlesini hatırlatmak isterim :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
yeni tasarim
Yenilenen Yüzümüz ile Karşınızdayız

  Sitemiz kurulalı neredeyse bir buçuk yıl oldu. Bu süre içinde farklı konularda yazılar yazarak takip edenlerin isteklerine cevap vermeye...

Kapat