nuManaGa.com

ABD Yaptıysa Mesele Yok

  Dünyanın dört bir yanında insanlara işkenceler yapan ABD’nin bu işkencelere yeni başlamadığını, her geçen gün kendisine yeni kurbanlar bulduğunu biliyoruz. Biliyoruz da sesimizi çıkaramıyoruz. Yüzyıllar öncesinde yapılıp yapılmadığı belli olmayan konular üzerinden Türkiye’yi töhmet altında bırakan ABD hiç aynanın karşısına geçiyor mu? Geçtiğini ve gerektiğinde özür dilediğini söylüyor. Her pisliği yapıp pardon demenin ne önemi var?

  ABD’nin aynanın karşısına geçtiği falan yok. Zaten öyle bir niyeti de yok. Nasıl olsun? Onca yapılana rağmen eline, eteğine diz çöken devletler olduğu sürece buna ne hacet? Herkesin dost olmaya çalıştığı bir ülke neden yaptıkları için hesap versin ki? Kendi kendine bile olsa hesap vermesi gereksiz Amerika’nın.

  Geçmişte yaşanan birçok olay günümüzde bazı ülkelerin önüne engel olarak konuluyor. Asırlar öncesinde yaşanan ve üzerinde kesin hükümlere varılamayan vakalar yanlı bir şekilde tehdit unsuru olarak kullanılıyor. Asırlar öncesi yaşanmış olaylara kanıt olmaksızın kesin hükümler verenler yakın tarihi neden görmezden geliyor? Fransa, İtalya, İsrail, Amerika, Avustralya… Bu liste uzayıp gidiyor. Bu medeni ülkeler yakın geçmişte katliamlar, işkenceler yapmadılar mı? Hala bu işkenceler devam etmiyor mu? Peki bunları gündeme taşıyacak kimseler nerede? Yoklar ne yazık ki. Yalakalık, para ve korku. Bu üçü her şeyi engelliyor.

  ABD’nin yaptığı türlü işkenceleri bilmeyen yok. Bir yenisi yakın zamanda ortaya çıktı. ABD’nin Guetemala’da tuttuğu mahkumlar üzerinde deneyler yaptığı, frengi ve benzeri virüsler vererek oradaki insanların üzerinde acı veren işlemler uyguladığı ortaya çıktı. İzinsiz, haksız, hukuksuz… Peki bu vahşet ortaya çıktığında nasıl yankı buldu medyada? Küçük denilebilecek haberler ile gündeme geldi bu olay. Nerede çok demokratik ülkeler? Haydi meclislerinizde oylama yapın ve ABD’yi katil ilan edin. Var mı gücünüz? Yetiyor mu borunuz? Ya Türkiye? Her yıl ABD ağzına ne gelirse söylediği halde sadece soykırım kelimesini kullanmadı diye sevinen ülkem ne yaptı? Hiç!

  İnsanları birer denek olarak gören, hayvan gibi muamele yapan Amerika’ya hiçbir söz söylenmeden bu olayın geçiştirilmesi ne kadar acıdır. Hilary Clinton bu olay üzerine şöyle bir açıklama yaptı:

  “Toplum sağlığı için yapılan araştırmalar olsa bile bu olay üzücü…

Yani her şey Amerikalılar içindi ve ABD insanının yararına bir durum varsa gerisi teferruattı. Yapılan araştırmalar insanlık adına yapıldığı için bazı insanların zarar görmesi gayet normal. ABD’deki mantık işte bu.

  Nato, AB ve aklınıza gelebilecek her türlü topluluk sessiz kaldı bu olayda. Demek ki yasalar, kurallar ve karşı çıkmalar sadece ekonomik açıdan güçsüz ülkelere söküyor. Medeni ülkelerin suçlarında herkes kör ve dilsiz. Dünya üzerinde bir işkence kolonisi kuran ABD’ye bir cümle eden olmaması her şeyi çok açık biçimde ortaya koyuyor. Yani ABD yaptıysa mesele yok. Geçmiş olsun!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
  1. Jeneratör diyor ki:

    Güzel bir yazı okudum elinize sağlık…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Elveda Sakallarım
Elveda Sakallarım

  Blog diye tabir edilen internet sitelerinde yazarlar günlük hayatta yaşadıklarına da yer verir. Bu sayfa da bir blog. Ben pek...

Kapat