nuManaGa.com

2018’de Rusya’da, 2022’de Katar’da, Ne Zaman Türkiye’de?

  Büyük organizasyonlar denilince akla gelmeyen ülkedir benim güzel ülkem. Ülkemde bir Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası veya olimpiyat göremeden göçüp gideceğim şu fani dünyadan. Neden Türkiye’ye bu büyük organizasyonları düzenleme şansı verilmiyor? Katar, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerin seçildiği yerde neden ülkemin adı bile geçmiyor? Bu ülkelerin de statları hazır değil, sıkıntıları var… Peki neden sadece ülkemiz görmezlikten geliniyor?

  Daha önce yazdığım “Neden Türk Hakem Yok” başlıklı yazıda bu konuya değinmiştim. Yaklaşık on sene sonra düzenlenecek turnuvaları kimlerin gerçekleştireceğinin belli olması ile bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazı yazmak istedim. Çünkü hem mutsuzum hem de çok sinirliyim.

  Gündemi takip edenler 2018 ve 2022’de gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası’na kimlerin ev sahipliği yapacağının açıklandığını biliyorlardır. 2018 Dünya Kupası Rusya’da, 2022 Dünya Kupası Katar’da düzenlenecek. Her iki ülke de tarihinde ilk kez bu büyük organizasyona ev sahipliği yapacak. Hayret! Platini araya girip bu organizasyonları da ülkesi Fransa’ya armağan etmedi. UEFA’dan sonra FIFA’ya da el atarsa elbette ülkesine kucak kucak armağanlar verecektir fakat ne yazık ki önümüzdeki on sene vereceği bir şey kalmadı.

  Katar ve Rusya gibi ülkelerin bu kupaya ev sahipliği yapacağını düşünürsek ülkemizin de rahatlıkla Dünya Kupası’nı düzenleyebileceğini söyleyebiliriz. Futbol, konaklama, yerleşim, proje… Bunlardan hiçbirinde Katar yahut Rusya’dan geride değiliz. Hatta kimi konularda çok da ilerideyiz. Peki neden büyük bir organizasyona ev sahipliği yapamıyoruz? Nedeni oldukça açık. Eğer büyük bir organizasyon düzenlersek ciddi paralar girecek ülkemizin kasasına. Sadece para da değil, tanıtım açısından da oldukça önemli bu tip organizasyonlar. Yarım milyondan fazla kişi ülkemizi gezme ve tanıma fırsatı bulacak, dünya medyası bir ay boyunca her gün ülkemizden bahsedecek, 2 milyar insan televizyonları karşısında maç izlemenin yanında ülkemizi de keşfetme imkanı bulacak… Şimdi söyleyin bakalım böyle büyük getirileri olan bir organizasyon Türkiye’ye verilir mi?

  Yaz ayları yaklaştığında Avrupa’daki kimi ülkeler “Türkiye’ye gitmeyin!” şeklinde çeldirici, engelleyici kampanyalar düzenliyorlar. Çünkü ülkemize gelenler vazgeçemiyor güzelliklerimizden, tekrar tekrar gelmek istiyorlar, memnun kalıyorlar… Haliyle bu durum bizi çok seven müttefiklerimizin pek hoşuna gitmiyor. Bu tarz kampanyalar düzenleyerek ülkemizin gelir elde etmesini engellemek isteyenler, büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıp adımızı duyurmamızı, prestij elde etmemizi ve para kazanmamızı ister mi? Bence istemez, istemiyor, istemeyecek…

  Olimpiyat veya Dünya Kupası gibi büyük bir organizasyonun ülkemizde düzenlendiğini görmek en büyük arzumuz. Ülkemizin prestij ve para kazanmasını istemeyenlerin buna mani olduğunu adımız gibi biliyoruz ama söyleyemiyoruz. Platini’ni söylediği “Ne zaman bir Türk UEFA’da başkanlık ederse Türkiye o zaman Avrupa Şampiyonası düzenler.” cümlesi her şeyi açıklıyor. Gerçekleri görmezlikten gelip kendimizde eksik veya yanlış aramanın manası yok. Her şey açık seçik ortada.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. Mert Mavili diyor ki:

    Taaa Osmanlıdan Beri Türkleri Sevmiyorlar Ondandır. Siyasi İşler Bunlar.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
PISA 2009
PISA 2009 Sonuçları

  Öğrencilerin akademik başarıları, pek çok ülkede eğitim sisteminin etkililiğinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Eğitim sistemine yönelik eksikliklerin...

Kapat