nuManaGa.com

10 Öykü Kitabı Önerisi

Okumak, dünyadaki en faydalı eylemdir. Bu eylemi her daim önemseyen herkese selam olsun! Bu yazımızda naçizane on adet öykü kitabı tavsiyesi yer almakta. Son dönemde öykü türüne ilginin artması gerçekten sevindirici. Romanın etki alanı geniş olsa da en azından artık “Romanın kısası öyküdür.” gibi cümleler duymadığımız için sevinçliyiz.

Evet gelelim kitaplarımıza…

İlk kitabımız Mahir Ünsal Eriş’in İletişim Yayınları’ndan çıkan enfes eseri: Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde. Canlı ve esnek bir dili olan Eriş’in öykülerinde çocukluk, gençlik geniş yer tutuyor. On dört öykünün yer aldığı kitapta “Bana Küstüler”, “Her Kanser Erken Ölümdür”, “Hep Klinsmann’ın Yüzünden”, “Kimi Sevse Gülderen” öykülerini çok beğendiğimi belirtmeliyim.

İkinci sırada dergilerde öykülerini sıklıkla okuduğumuz Yıldırım Türk’ün Ayrı Düşmüş Zamanlar adlı eseri yer almakta. Ötüken Neşriyat’ın okuyucu ile buluşturduğu kitap Koca Ragıp Paşa’dan bir alıntıyla başlıyor: “Harabatı görenler her biri bir haletin söyler / Safasın nakleder rindan sıkletin söyler”. Ardından da on sekiz öykü karşımıza çıkıyor. Titiz bir dil işçiliği göze çarpıyor öykülerde. Her sözcükte sağlam bir ilmek atıyor Yıldırım Türk. “Yalnızlık Sardı Ruhumu”, “Göçüyoruz”, “Talaş Yığını” öykülerindeki tat Yıldırım Türk’ün bendeki yerini sağlamlaştırdı diyebilirim.

Sırada Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve sosyoloji alanındaki incelemeleri takdire şayan olan Köksal Alver’in Hece’den çıkan eseri Saklı Yara var. On dört öykünün bulunduğu eserde yazarın kurguda ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Şiire yakın bir dili olan eserde öyküleri ören paragraflar arasındaki uyum dikkat çekici ve okurun bir an olsun öyküden kopmamasında bir hayli etkili. “Yüzündür Cihanı Münevver Eden”, Şu Sazıma Bir Düzen Ver” öykülerinde kendimden çok şey bulduğumu da eklemek isterim.

Dördüncü kitabımız Bozkırda Altmışaltı. Bir Mustafa Çiftci kitabı. İletişim’den çıkıyor. Yazarın annesine armağan ettiği bu kitapta yedi öykü bizlerin karşısına çıkıyor. Hem de ne öyküler… Dergi sayfalarından sıkı takipçisi olduğum ve ilk kitabı Ademin Kekliği ve Chopin ile yürüdüğü yolda güçlü adımlar attığına inandığım yazarın Yozgat merkezli bu kitabında Anadolu’nun saflığını, masumluğunu apaçık görüyoruz. “Handan Yeşili”ndeki kadar masum bir aşk Türk edebiyatında nadir bulunur. “Ensesi Sararmış Adamlar”, “Piç Sevi”, “Elif, Tina, Tolga” da kalbe giden damara değen diğer birkaç öykü. Yozgat’tan hep güçlü öykücüler çıkıyor. Havasından, suyundan herhalde.

Tavsiye ettiğim eserler.

Ve şimdi Anadolu Garajı. Fakir Baykurt’un ölümsüz öyküleri Anadolu denen bu güzide coğrafyayı en iyi anlatan öykülerdendir. Anadolu insanının sorunları, sevinçleri, hayat mücadelesi Fakir Baykurt’un çıkış noktasıdır. Literatür Yayınları’ndan çıkan bu yeni baskının sımsıcak kapağı masum ve sıcak öykülerin habercisi gibi. Köy Enstitüsü mezunu olan Fakir Baykurt köyümüzü, kasabamızı, taşrayı hatırlatıyor bizlere. “Dağlarda Doğuracağım”, “Dozerciler” gibi nice öyküde hep biz varız.

Öyküleriyle birçok kişiye örnek olmuş ve senelerce Hece dergisinde genç öykücülere şans vermiş bir isimdir Hüseyin Su. Onun Ana Üşümesi adlı duygunun her heceye ustaca yerleştirildiği öykü kitabı mutlaka okunmalı. Eser iki bölümden meydana geliyor ve her bölümde altı öykü bulunuyor. Hüseyin Su, sade ve bizden diliyle içimizde bir yerlere serin bir yel estiriyor. “Ana Üşümesi”, “Isındıkça Buğulanan Toprak” gibi harika öyküler bizleri kucaklıyor.

Tezer Özlü gerek yaşam hikayesi gerekse yazdıkları ile benim dikkatimi her daim çekmiş bir yazardır. Sancılı hayatı eserlerine de yansır. Her cümlesinde yaşamından bir parça belirir. “Türk Edebiyatının Lirik Prensesi” olarak nitelendirilen Tezer Özlü’nün Eski Bahçe – Eski Sevgi adlı öykü kitabı hem güçlü bir öykücünün sağlam öykülerini okumamızı hem de yazarı yakından tanımamız adına ipuçlarına ulaşmamızı sağlıyor. “Amerikalı Komşum Willy” öyküsü mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Ayrıca Tezer Özlü’nün biyografisini de gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Tezer Özlü kitapları YKY’de.

Türk halkına öyküyü sevdiren Haldun Taner’in Şişhaneye Yağmur Yağıyordu adlı eserini anmamak olur mu? Onun o muzip, içten ve bilgi dolu öyküleri her kitaplıkta yer almalı. Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu’da dokuz öykü yer alıyor; “Konçinalar”, “Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu”, “Eczanenin Akşam Müşterileri” beni benden alıyor. Harika bir zihne ve dünyaya çok farklı pencerelerden bakabilen gözlere sahip Haldun Taner. Her öyküsünde ona duyduğum hayranlık artıyor ve lise yıllarımdan beri defalarca okumaktan sıkılmıyorum. Haldun Taner kitapları artık YKY’den çıkıyor.

Sırada Mümkün Öykülerin En İyisi adlı kitabıyla Aykut Ertuğrul var. İz Yayıncılık’ın “Muhayyel” dizisinden çıkan kitap iki bölümden oluşuyor ve bu iki bölümde toplam yirmi dört öykü yer alıyor. İroni yapmak her yiğidin harcı değildir. Hele bunu öykülerin tamamına yedirmeyi başarmak bir hayli zor. Aykut Ertuğrul, ironiyi ve muzipliği ciddiyetle birleştirerek derin öyküler kaleme alıyor ve biz okurları her an şaşırtacak bir şeyler bulabiliyor. Nitekim “Atiye’nin Ölüleri” ya da “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” bu bahsettiğim hususa en iyi iki örnek. Okuyunca bana hak vereceksiniz.

Bahsedeceğim son kitap Osman Cihangir’in Hiçbir Zaman Yeterince Deliremeyeceğiz’idir. Bu bir ilk kitaptır. Evet öyledir; ama içinde acemiliklerin yer almadığı gayet güçlü bir ilk kitaptır. Osman Cihangir başka öykü kitabı yayımlamasa bile bu kitabında yer alan “Hasar Sözlüğü”, “Lego Adamı”, “Yüzümdeki Yüzler”adlı öyküleri ile bence edebiyat tarihimizdeki yerini almıştır. İz Yayıncılık’ın “Muhayyel” dizisinden çıkıyor bu başarılı kitap.

İşte bu kadar.

Öykü mühimdir. Kaliteli öykücüleri seçerek öykü türünün gizemli yollarında yolculuk yapmanın tadı gerçekten bambaşka. Okumalı!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Rasim Özdenören
Zeytinburnu Öykü Festivali

Türlü festivallerin yapıldığı ülkemizde bence en faydalı ve önemlisi Zeytinburnu Belediyesi'nin düzenlediği 1.Öykü Festivali'dir. "Asıl hikaye şimdi başlıyor!" sloganı ile...

Kapat